Biografia

Andrej Urminský je slovenský gitarista, skladateľ, aranžér a pedagóg narodený v Piešťanoch. Je absolventom odboru jazzová gitara, aranžovanie a improvizácia na prestížnej Universität für Musik und darstellende Kunst Graz v Rakúsku, kde študoval u profesora Guida Jeszenszkeho, Eda Partyku, Michaela Abeneho, Renata Chicca, Heinrich Von Kalneina, Eda Neumeistra a ďalších. Okrem toho počas štúdia absolvoval workshopy s poprednými jazzovými hudobníkmi ako napr. Peter Bernstein, Larry Goldings, Wolfgang Muthspiel, Bill Stewart, Billy Hart, Jeff Ballard, David Dorůžka a iní.

V januári 2014 nahral profilové EP "Four+1" so svojím Andrej Urminský International Quintetom (Quartetom) a s rovnakým zoskupením absolvoval v lete 2014 sériu koncertov po slovenských jazzových festivaloch popri menách ako Richard Bona, Rick Margitza, Harry Sokal a mnohých ďalších. Ako Andrej Urminský Trio sa stal absolútnym víťazom slovenskej jazzovej súťaže Jazz Start UP 2014.  Veľmi rád je súčasťou každej dobrej jam-session.

Vďaka schopností pokryť široké spektrum hudobných žánrov sa etabloval ako spoľahlivý sideman, aranžér a producent. Počas svojho pôsobenia na scéne hral, spolupracoval alebo produkoval s interpretmi ako Robo Opatovský, Mária Čírová, Fragile, Nicole "Lillie" McCloud, American Divas, muzikál Iago (divadlo Nová scéna), Martina Šindlerová, Sima a mnohými ďalšími. 

Je tiež aktívnym pedagógom a bol lektorom na workshopoch Letná jazzová dielňa a Za hranice s hudbou. Okrem vyučovania hry na akustickú a elektrickú gitaru vedie žiacky ansámbel, pre ktorý aranžuje vybraný repertoár. Pre študentov so špecifickými požiadavkami poskytuje aj feedbacklekcie a konzultácie týkajúce sa hudobnej produkcie, harmónie, kompozície, songwrittingu alebo aranžovania.

05 – kópia.jpg
02 comp.jpg
nicole.jpg
Andrej_Urminský_Trio_-_Slovenský_rohla
Baranovič_01.jpg